Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Odjechani-Team PL, nieszablonowo jak na swoje zwyczaje, wybrali się w trasę nie rowerem, a autobusem wynajętym z firmy Matmich-BUS. Czuliśmy się bezpiecznie, bo za sterami siedział jeden z naszych – Łukasz.
W planach sobotniego wyjazdu mieliśmy zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, wspólny posiłek i czas wolny na zwiedzanie poznańskiej starówki.
Realizując zadanie publiczne pt. „Historia z rowerem w tle – ratując przed zapomnieniem” zajrzeliśmy na Stary Rynek, gdzie znajduje się wspomniane wyżej muzeum. Wraz z przewodnikiem odbyliśmy godzinną podróż w czasie sięgającą XVIII wieku, podczas której przybliżono nam los Wielkopolan żyjących w okupowanej Polsce. Dowiedzieliśmy się o heroiczności i patriotyzmie ludzi odpowiedzialnych nie tylko za siebie i swój region, ale także za wszystkich Polaków ze wszystkich okupowanych polskich ziem. Przedstawiono nam uzbrojenie i ubiór żołnierzy oraz najważniejsze postaci zasłużone w walce o niepodległość. Kto nie był – musi odwiedzić to miejsce, bo robi wrażenie i wyzwala poczucie dumy z bycia Wielkopolaninem.
Po lekcji historii i patriotyzmu zjedliśmy obiad w Restauracja Bamberka, oferującej tradycyjne dania poznańskiej kuchni. Po pysznym jedzeniu właściciele restauracji poczęstowali dzieciaki lodami i wręczyli im biało-czerwone balony.