Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jest świętem państwowym dopiero od ubiegłego roku. Jednak dla nas, Wielkopolan, 27 grudnia był zawsze dniem wyjątkowym. Odjechani od wielu lat świętują ten czas w sposób wyjątkowy. Nie inaczej było w 104. rocznicę jego wybuchu.

Nasze obchody rozpoczęliśmy już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i wspólnie wybraliśmy się na rowerowy rajd dookoła Jeziora Białokoskiego. Skromne 20 kilometrów przy wyjątkowo wysokiej jak na grudzień temperaturze upłynęło w wesołej atmosferze i pozwoliło na spalenie kalorii, których „nabawiliśmy się” przy naszych stołach.

Następnego dnia przedstawiciele Stowarzyszenie wzięli udział w gminnych obchodach święta zapalając znicz i modląc się wspólnie przy pomniku poległych powstańców na pniewskim cmentarzu.

Wieczorem wspólnie z życzliwą nam zawsze Agnieszką Raczkowską przeszliśmy ulicami naszego miasta wspominając cichych bohaterów powstania, czyli tych pniewian, którzy nie uczestnicząc bezpośrednio w działaniach militarnych swoją organiczną pracą wydatnie wspierali działania powstańcze.

Dziękujemy w tym miejscu Agnieszce za poprowadzenie wydarzenia oraz wszystkim tym, którzy przyłączyli się do naszego wspólnego świętowania.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Część zdjęć dzięki uprzejmości www.pniewy.wlkp.pl