Spacer śladami pniewskich historii

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej Odjechani-Team PL zaprosili mieszkańców naszego miasta na „Spacer śladami pniewskich historii”. Wydarzenie poprowadziła Agnieszka Raczkowska, nauczyciel i pasjonat historii.
Największy w dziejach konflikt zbrojny dotyczył nie tylko największych pól bitew, wydarzeń, o których mowa w każdym podręczniku historii czy postaci, których nazwiska zna i kojarzy niemalże każdy dorosły Polak. Druga wojna światowa rozgrywała się także w takich miejscowościach jak Pniewy. Dotyczyła każdej polskiej rodziny, wkraczała w codzienne życie zwykłych Polaków z każdego zakątka kraju.
Dzięki Agnieszce Raczkowskiej mogliśmy usłyszeć o najbardziej istotnych momentach wojny, jakie rozgrywały się w Pniewach. Dowiedzieliśmy się między innymi o tym jak tuż po aresztowaniu proboszcza Miśkiewicza zaprzestano rozbudowy kościoła pw. Świętego Wawrzyńca, o miejscach przetrzymywania Żydów przed wywiezieniem ich do obozów, o symbolicznej trumience wiszącej nad tzw. małą krzyżówką, o rozstrzelaniu mieszkańców Lwówka na ulicach Pniew.
Nikogo nie trzeba przekonywać o wadze tych wydarzeń i konieczności ocalenia ich od tego, by nie popadły w niepamięć. Dziękujemy serdecznie wszystkich, którzy zdecydowali się dołączyć do nas w pierwsze wrześniowe popołudnie i wysłuchać historii dotyczących zwykłych mieszkańców Pniew, którzy przed 80 laty zmagali się z niezwykle trudną rzeczywistością. Jako Stowarzyszenie dziękujemy pani Agnieszce za życzliwość i poprowadzenie spaceru a ze swojej strony zapewniamy o naszej niegasnącej chęci do kontynuacji tego cyklu wydarzeń