Poranek na słodko – Przemęcki PK

Po raz trzeci w tym roku wybraliśmy się na wyjazdową edycję „Poranka na Słodko” i po raz trzeci odczuliśmy zachwyt i przekonanie, że takie wyprawy muszą na stałe wpisać się w kalendarz „odjechanych” zadań. Przemęcki Park Krajobrazowy to polodowcowy obszar na pograniczu woj. wielkopolskiego i lubuskiego. Park o pow. 214 hektarów wypełniają lasy, głównie bory sosnowe, ale także i przede wszystkim, liczne jeziora, które dzięki kanałom i rowom łączą się ze sobą, tworząc idealne warunki dla rozwoju turystki, zwłaszcza kajakarstwa i żeglarstwa.

Spośród wielu atrakcyjnych przyrodniczo i historycznie miejsc na uwagę zasługuje Wyspa Konwaliowa nad Jez. Radomierskim, słynąca z obfitego występowania konwalii majowej. Rowerem na wyspę nie można wjechać, choć szkoda, bo znajdują się tam wyjątkowe kwiaty konwalii z zabarwionymi na różowo nitkami pręcikowymi, które wg podania pochodzą od partyzantów Krzysztofa Żegockiego z okresu „potopu” szwedzkiego. Owi partyzanci, chronili się na wyspie – niedostępnym miejscu i leczyli tam swoje rany.
Nasza 60-kilometrowa trasa rowerowa wiodła głównie rowerowym Szlakiem Konwaliowym, dzięki któremu w pełni odkryliśmy magię i urok Przemęckiego PK, a także znaleźliśmy inspirację do powrotu i spędzenia kilku wakacyjnych dni w jednym z wielu ośrodków wypoczynkowych na terenie parku.