Pszczew to miejsce, gdzie niezależnie od roku, warto być. Ciągnące się kilometrami wzdłuż malowniczych dróg lasy, liczne zbiorniki wodne, ciekawe miejsca i atrakcje zachęcają trustów do odwiedzania Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Jako cel niedzielnej wyprawy wybraliśmy Półwysep Katarzyna, znajdujący się nad Jeziorem Pszczewskim.

O półwyspie zrobiło się głośno, kiedy w latach 50-tych XX wieku podczas budowy szopy rybackiej znaleziono liczne wykopaliska. Jak się później okazało, były to pozostałości słowiańskiego grodziska. Znaleziono m.in. stalowe narzędzia, ceramikę i drewniane fragmenty konstrukcji budowlanych. 

Półwysep nazwano imieniem Katarzyny. Ustawiono tu głaz ze stosowną inskrypcją, dużą tablicę informacyjną przedstawiającą historię tego miejsca i wielką, drewnianą rzeźbę legendarnej panny. Jedna z legend mówi o uroczej Katarzynie, którą wbrew woli wydano za woja z sąsiedniego plemienia. Zrozpaczona dziewczyna rzuciła się ponoć w wody jeziora i słuch po niej zaginął. W księżycową noc można ją ujrzeć lub usłyszeć jej wołanie…

Do zobaczenia na kolejnej wyprawie.

To, a nawet więcej zobaczycie na naszym filmie.